چند بار مجبور به انتظار در فرودگاه یا قطار شده‌اید و تصمیم به استفاده از شبکه وای‌فای عمومی گرفته‌اید؟ آیا زمانی که تصمیم به صرف غذا در رستوران یا کافه می‌گیرید به داشتن وای‌فای رایگان آن‌ها هم توجه می‌کنید؟ عالی است. حالا به این سؤال پاسخ دهید: وقتی با گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ خود به شبکه متصل می‌شوید چه‌کاری انجام می‌دهید؟ مطمئناً به کسی ارتباطی ندارد، اما اگر از خود محافظت نکنید ممکن است اجازه سوءاستفاده به مجرمان سایبری را بدهید.

امروزه وای‌فای عمومی و رایگان در بسیاری از مکان‌ها وجود دارد. همه از آن استفاده می‌کنیم، اما بیشتر ما از خطرات آن بی‌خبر هستیم و احتیاط‌های لازم را برای محافظت از خودمان به عمل نمی‌آوریم. در هنگام استفاده از وای فای عمومی حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

 

  • زمانی که به شبکه وای‌فای عمومی واردشده‌اید به حساب بانکی خود و کلاً هر بخش مهمی مثل فیس‌بوک یا ایمیل وارد نشوید. گاهی اوقات اطلاعات مهمی را با ایمیل ارسال می‌کنیم، اگر نمی‌خواهید که این اطلاعات توسط شخص سومی هم دیده شود، از این سرویس‌ها در وای‌فای عمومی استفاده نکنید. کارهایی مثل وبگردی یا دیدن فیلم آنلاین بی‌خطر است.
  • به خاطر داشته باشید که برخی از برنامه‌ها در اندروید یا آی‌او‌اس در پس‌زمینه هم به صورت خودکار اطلاعاتی را منتقل می‌کنند. می‌توانید یاد بگیرید که چگونه انتقال اطلاعات در پس‌زمینه را محدود کنید.
  • نکته مهم :اگر نمی‌دانید که چه کسی مسئول این شبکه است پس احتمالاً نباید از آن استفاده کنید. شاید با نیت بدی ساخته شده باشد.
  • همچنین باید از وصل شدن خودکار دستگاهتان به وای‌فای عمومی جلوگیری کنید تا قربانی اهداف بد دیگران قرار نشوید. مجرمان هات اسپات خود را در مکان‌های شلوغ ایجاد می‌کنند، پس همیشه از صاحب کافه یا کسی که در آنجا کار می‌کند درباره جزئیات کانکشن سؤال کنید تا از اتصال به شبکه درست مطمئن شوید.

 

منبع : صفحه شخصی اشکان قدس مفیدی |در شبکه های وای فای عمومی چگونه از خود محافظت کنیم؟
برچسب ها : عمومی ,وای‌فای ,شبکه ,استفاده ,اطلاعات ,محافظت ,وای‌فای عمومی ,شبکه وای‌فای ,شبکه وای‌فای عمومی